Кам’яні статуї

  Одним із чудес нашого району можна вважати кам’яні статуї або як їх іще називають кам’яні «баби», «ідоли», «болвани». Раніше було їх багато в степах України і на Пологівщині також. Автор одного із стародавніх сказань так висловився про них: «…и везде в полях стоят яко человеки по древнему обычаю от камня соделанные, но тыя камения уже мохом поростоша». Нині не зустрінеш цих кам’яних скульптур серед степу. Більшість із них зруйновані, вивезені чи використані не за призначенням.

  На подвір’ї комунальної установи «Пологівський районний краєзнавчий музей» можна побачити 14 цих «вартових тисячоліть», що в різні роки були дбайливо зібрані разом. Кожна – різна, не схожа одна на одну. Є серед них і зовсім унікальна – заввишки всього 69 см. Всі вони – безцінне надбання історико – культурної спадщини нашого краю.

  Поява  половецьких кам’яних статуй, що зберігаються в музеї, датується Х-ХІ ст. н.е. і оповита легендами та таємничістю. Науковці дотримуються думки, що статуї – це кам’яні ідоли, яким поклонялися язичницькі племена, або ж це надмогильні зображення воїнів чи  вождів племен.  Певний час слугували вони і свого роду дороговказами для мандрівників, чумаків, козаків, які подорожували безкрайніми південними степами, допомагали  їм зорієнтуватися і не збитися зі свого шляху.

  Одна із легенд переповідає, що колись це були люди, вродливі, розумні, просто досконалі. Будь яка справа була їм до снаги. Мали вони і багатства, і здоров’я, і силу долати ворогів. Але від досконалості своєї стали вони пихатими та зарозумілими  і сказали: «Ми все маємо, ми все уміємо. І навіть якби не було сонця, ми б самі освітили землю!». Почуло Сонце ті образливі слова і вирішило покарати людей: перетворило їх на камені і розкидало степами, щоб довіку страждали вони від самотності та без дії. Так і стоять вони поодиноко до цього часу, згадуючи про свою минулу велич.

Розкажіть про нас своїм друзям:
Приєднуйтесь до нас:

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *