Каолін

  Не кожен район області може похвалитися наявністю на своїй території покладів корисних копалин. Пологівському району у цьому відношенні пощастило. В його надрах приховані значні поклади добре відомої глини Положського родовища.

  Як говорять цифри, Положське родовище каолінів та вогнетривкої глини простягнулося смугою в 30 км при ширині 5 км від с. Кінські Роздори на сході до с.Новокарлівка на заході по обидва береги р. Конки. Характерним для даного родовища є те, що під шаром вторинного каоліну залягає шар сірої вогнетривкої глини. Середня потужність залягання каолінів та глин складає 5-8 метрів. Пласт каолінів і вогнетривких глин перекритий пісками полтавської групи.

  Каоліни і глина – чудова сировина для виготовлення кераміки, паперу, картону, пластмасових та гумотехнічних виробів, штучних шкір і тканин. Використовується ця сировина у вогнетривкій та металургійній промисловості, при виробництві будівельних матеріалів, ливарних форм, бурових розчинів, кормових добавок для тваринництва.

  Розробка Положського родовища ведеться з 20-их років минулого століття. У 1924 році геологи Харківського тресту «Союзкаолін» провели його розвідку й визначили запаси каоліну приблизно у 7 млн. тонн. Згодом запаси уточнювалися і на 01 січня 1971 року були затверджені в об’ємі 17,7 млн. тонн. Про поклади глини та про початок розробки родовища в районі теж ходять легенди. Говорять, що шукали тут затонулого золотого коня, а знайшли глину та каолін.

  У нашому районі розробкою Положського родовища займається ЗАТ «Гірничодобувна компанія «Мінерал», а на основі видобутої сировини працюють: ТОВ «Дніпрокераміка» (займається виготовленням санітарно-технічної кераміки), ВАТ «Пологівський хімічний завод «Коагулянт» (є найбільшим в Україні виробником коагулянтів, що використовуються для господарсько-питного водопостачання) та художньо-керамічна майстерня «Добра глина» (тут виготовляють сувенірні керамічні вироби, що широко відомі споживачеві).

  Нині гірники Пологівщини постачають свою продукцію не лише на вітчизняний ринок, а й за межі країни – в Італію, Іспанію, Німеччину, Польщу, Францію, Туреччину.

  Розробка родовища – виробництво складне, цікаве і видовищне. А сама пологівська глина – незамінна сировина для багатьох підприємств, і один із найцінніших природних скарбів нашого краю.

Розкажіть про нас своїм друзям:
Приєднуйтесь до нас:

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *