Там, за вікном нуртує сьогодення
А тут, де тиша ніби вкопана стоїть,
По-своєму святкові і буденні
«Законсервовані» миттєвості століть.
Щоб ми могли своє вчорашнє знати,
Мов книгу знань, щоб погортали час,
Довірливо очима експонатів
Минуле наше дивиться на нас
Музеї, як і люди, всі різні, неповторні та мають свою історію.
Життєпис Пологівського районного краєзнавчого музею розпочався у грудні 1968 року. Саме тоді виконком Пологівської районної ради депутатів трудящих прийняв рішення про створення в місті Пологи історико-краєзнавчого музею.
Для облаштування музею було виділено історичну будівлю в центрі міста. Одноповерхова споруда збудована місцевим купцем на зламі ХІХ-ХХ століть якнайкраще підходила для потреб музею. Після проведених ремонтних робіт, збору перших музейних предметів та монтажу експозицій 17 квітня 1970 року музей був відкритий для відвідувань.
З того часу минуло півстоліття. Музей зазнавав численних змін, реекспозицій та оновлень. Поступово надходили нові музейні предмети та формувалися нові колекції. Цікаво, що найпершим предметом занесеним до книг обліку музею став мандат делегата ХХV з’їзду компартії України Івана Логвиненка (Герой Соціалістичної Праці, 1973 р.). Нині він експонується в одному з розділів зали «Сьогодення Пологівщини».
Поступово історики, краєзнавці, місцеві жителі почали приносити багато цікавих речей, які стали основою музейної колекції. Особливо вагомим був внесок ветеранів Великої Вітчизняної війни. Фронтові листи, світлини з підписами, нагороди, відзнаки, документи та багато інших речей були зібрані і стали безцінним пластом інформації про події того часу. Більшість із них нині зберігаються у музейному фондосховищі, а інші стали начинням зали «Наш край напередодні та в роки Другої світової війни». Нагадаємо, що восени минулого року ця зала була відкрита для відвідувань після здійснених ремонтних та реекспозиційних робіт.
Звісно, що за 50 років діяльності музейна колекція суттєво збільшилася і нині нараховує більше 12 тисяч одиниць зберігання, кожна з яких так чи інакше причетна до минувшини Пологівського краю. І коли відвідувач цікавиться, котрий із експонатів найцікавіший, найцінніший, то впевнено відповідаємо – всі і кожен! Вони унікальні.
Та все ж у музейну скарбницю віднедавна надійшов унікальний артефакт, до речі, єдиний в Україні. Це бронзовий посох-скіпетр, імовірно вождя певної культурно-історичної спільноти, який володарював в цих місцях 5 тисяч років тому. Надзвичайна річ, від споглядання якої перехоплює подих! Символ влади, який був знайдений на Пологівщині і дивовижним чином зберігся до наших днів, спонукав музейників облаштувати новий експозиційний розділ. І тепер у кожного відвідувача є можливість оглянути скіпетр та інші археологічні знахідки в розділі «Кургани Пологівщини: таємниці, відкриття, сенсації».
Останнім часом однією із новітніх форм музейної роботи є участь у різноманітних проєктах та створення власних креативних практик. Минулого року Пологівський районний краєзнавчий музей став учасником проєкту «Музей відкрито на ремонт 2020». Наш музей відвідали керівник проєкту Леонід Марущак та члени його команди. Ми підписали Меморандум про співпрацю. В рамках проєкту в нашому музеї вже відбулася виставка робіт «Дитячі мандри містом Коцюбинського». Співпраця триває і про її результати ми поінформуємо незабаром.
Основною формою комунікації музейників з відвідувачем є екскурсії, музейні дійства. У зв’язку з карантином ми тимчасово не приймали відвідувачів. Та зовсім без них ми не залишились. Цьогоріч разом ми згадували події війни в Афганістані, українського добровольця, відкривали нові виставки та насолоджувались спілкуванням.
18 травня вся музейна спільнота світу відзначає свято, яке музейники вважають професійним – Міжнародний день музеїв. Вітаємо всіх причетних до цієї благородної справи!
Запрошуємо відвідати Пологівський районний краєзнавчий музей. 18 травня, з нагоди Міжнародного дня музеїв, відбудеться День відкритих дверей.
Ласкаво запрошуємо на зустріч з величною історією Пологівщини!
Фото із архіву Пологівського районного краєзнавчого музею та відкритих інтернет-джерел