Річка Конка

  На території Пологівського  району більше 80 водойм, серед яких 4 річки: Вербова, Гайчур, Конка і Мала Токмачка. Найбільшою серед них і, безперечно, найвідомішою є річка Конка.

  Свій початок бере вона в Куйбишевському районі звідки тече двома рукавами – Мокра Конка і Суха Конка. Струмки утворюють річку в селі Кінські Роздори і далі несуть свої води до Дніпра і Каховського водосховища. Відомо, що у ХІХ ст. ширина русла ріки була від 20 до 40 метрів. Тому й не виникає сумнівів, що колись була вона судноплавною і носила на своїх хвилях і козацькі «чайки», і турецькі галери.

  З роками втратила вона свою минулу велич, стала значно меншою, а влітку і зовсім міліє та пересихає. Але від цього не втрачає своєї споконвічної значущості – як і колись несе життя всьому оточуючому. Адже добре відомо, що люди завжди оселялися по берегах річок, тобто там, де були найсприятливіші умови проживання.

  З давніх часів по берегах Кінської теж кочували різні народи: скіфи, половці, татари, ногайці. Найдавніші населені пункти нашого краю –  села Кінські Роздори, Чапаєвка, Пологи, Новокарлівка, І.Франка, Інженерне ,Українське, Багате та м. Пологи також простяглися по обидва береги цієї річки. Це нині. А в давнину лише великі табуни диких коней вільно випасалися в цих місцях, через що  ріка і отримала назву Кінська, Кінські Води,  а вже згодом стала звичною нам Конкою.

  Існує легенда, що в тихих водах  Кінської затонув турецький човен із золотим конем, а також про те, що через сутички між запорожцями і татарами вода у річці стала червоною від пролитої крові, і коні ніби не змогли зайти в неї.

  Історія засвідчує, що не одне десятиліття р. Кінська (за Межовим записом 1705 року) була кордоном між Російською Імперією і Кримським Ханством. У наш час вона продовжує виконувати цю функцію, відділяючи місто Пологи від села з однойменною назвою. Паркова зона , створена у поймі річки, є улюбленим місцем відпочинку пологівців. Символічне зображення Конки фігурує і на офіційних символах – на гербі міста та гербі Пологівського району.

  Довжина Сухої Кінської – 18 км, Мокрої Кінської (Мокроконки) – 42 км, Конки – 146 км.

  Говорять, що мовою санскриту Конка (Канак) перекладається як «ріка-щастя». То ж, нехай не міліють її води, даруючи щастя всім, хто їх торкнеться.

Розкажіть про нас своїм друзям:
Приєднуйтесь до нас:

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *