Трикутники долі

Фронтовое письмо, не молчи, расскажи

О жестокой войне и о времени том,

Как сражался солдат, как в окопах он жил,

Как страдал и мечтал, как любил отчий дом.

Фронтові листи… Маленькі пожовклі трикутники, збережені реліквії багатьох родин. В роки Другої світової війни їх чекали понад усе. Вони і сьогодні дбайливо зберігаються і передаються від покоління до покоління. Колекція листів Другої світової війни є і у фондовому зібранні Пологівського районного краєзнавчого музею. Напередодні Дня пам’яті та примирення та Дня Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні пропонуємо ознайомитися з епістолярною спадщиною пологівчан та дізнатися про долі їх авторів.

Друга світова війна увірвалася в мирне життя людей у 1939 році і тривала довгих 6 років. За цей час мільйони трикутників були написані, відправлені, отримані. А чиїсь так і не дійшли до адресата.

Із перших днів Другої світової війни Державний комітет оборони прийняв кілька важливих рішень, що стосувалися кореспонденції між фронтом і тилом. Зокрема, було заборонено використовувати поштовий транспорт для господарських робіт. Поштові вагони «чіпляли» до всіх поїздів, навіть до військових ешелонів, прирівнюючи їх до стратегічної зброї чи боєприпасів.

Звідки ж взялася незвичайна форма листів? Чому саме такий вигляд мала? Причиною стала банальна нехватка паперу, конвертів та марок. Як скласти лист-трикутник знав навіть новачок у військовій справі. Для цього прямокутний аркуш паперу по діагоналі складався справа наліво, а потім навпіл – зліва направо. Оскільки аркуші були прямокутними, внизу завжди залишалася вузька смужка, яку заправляли всередину трикутника з попередньо загнутими кутами. На одній стороні аркуша писали текст повідомлення, а потім він складався в трикутник, де на іншій стороні писали адресу і залишали місце для поштових відміток. Такі листи відправлялися без марки і не заклеювалися, адже їх все одно перевіряли: на всіх конвертах стоїть штамп «Просмотрено военной цензурой».

схема складання трикутника

Для листування також використовували спеціальні бланки формату А4, які згорталися у формі конверту. Їх називали «секретка». Поширеним було і використання листівок «воинское» – друкованих бланків із місцем для адреси та тексту. В народі їх іще часто називали «дорогое письмо». Вони мали художнє оформлення патріотичного характеру. На таких листівках друкувалися карикатури на ворога і гасла на кшталт: «Стріляю так, що ні куля – то в німця», «Смерть німецьким окупантам».

У фронтових листах бійці майже не згадували бойові події чи труднощі повсякденного життя. Солдатам заборонялося вказувати номер військової частини, а тим більше – місце свого перебування. Тому часто на сторінках листів реальні події поступалися місцем спогадам, сподіванням, почуттям та вірі в якнайшвидше завершення війни.

«Трикутники долі», «секретки», «воинское» – це листи, просякнуті любов’ю і надією, вірою і відчаєм, страхом і відвагою. Кожен лист і кожен спогад – це доля родини, якої торкнулася війна.

Фрагменти листування родини Супрун із села Новокарлівка Пологського району. Батько, Супрун Артем Самойлович, на фронті з початку війни.  Вдома на нього чекали дружина, молодший син Іван та батьки.

Іще в 1941 році родині Супруна А.С. надійшло повідомлення про те, що «Красноармеец пропал без вести 01.11.1941 в Ростовская обл., Куйбышевский р-н, 14 участок». Але повідомлення виявилося помилковим: Артем Самійлович був живий і здоровий та продовжував військову службу.

«Письмо из фронта. К своей дорогой жене. Здраствуй моя любимая жена і синок Ваня. Сообщаю я вам о том шо я пока по милости Божий жив і здоров… Уважаемая моя жена посилаю я вам свой скучаемий чістосердечный горячий прівет…». Так починається один із листів Супруна Артема своїй дружині Агафії.

Майже щоденно писали солдати листи своїм рідним. Важко навіть уявити, в яких умовах їх писали, шлях листів із фронту, з яким нетерпінням ці послання відкривали й жадібно читали і перечитували. Життя тоді ділилося на проміжки часу від бою до бою, від листа до листа. «…дорогая моя жена я січас переживаю очень большие трудності. каждий день грохочет вражеская канонада орудий і пуліметов… я не знаю когда настанет той час шо я услишу твой ласковий голос я уже так жду этой мінути…». 1944 рік, Супрун А.С. до дружини Агафії.

Супрун А.С. до сина Івана, 1944 рік: «Письмо із фронта. Литовской ССР. Народіну своему родному сину Ивану Ар… Ваня передаю тебе свой отцовский горячий привет… Ванюша если б ти знав як я завами скучів і як мне хочется хотяб узнать як ви проживаете, а саме основное хочется знать чи ти свою родною Мамочку слухаеш ілі уже нет. Ваня я як твой родной отец прошу слушай і любі нашу Мамашу більше всех на свете…».

Старший син Супрунів, Микола, капітан медичної служби, в цей час теж був на фронті. Від самого початку війни не бачив його батько. Супрун А.С. родині, 04.03.1944 рік: «Дорогіе мої родителі есліб ви знали як міні скучно завами стало. А за Колей скучно так я наверно недожду того часу шоб я з ним зустрівся і почув его голос яж его бачив іще … з детськім голосом а вже йому 22… Целую я вас с горячім скучаешим серцем…».

Супрун Микола Артемович теж писав листи рідним. Лист матері Супрун Агафії Григорівні та молодшому брату Івану, 1944 рік: «Добрий день Мама и Ваня! Примите мой искренний привет и сами наилутшие пожелания в Вашей жизни. … Я очень соскучился по Вас. Если бы вы только знали. Нет слов, чтобы описать свою тоску. Мамочка, родная моя Я уже немогу сибе представить Ваш образ. Так много времени прошло стех пор. Как все изменилось. … Мама, может быть, что слышно о папаше, то сообщите. Я написал Командиру части письмо. Но ответа не получил…».

За даними сайту «Память народа» Супрун Артем Самійлович «Убит 01.02.1945 Литовская ССР, Кретингский уезд, ст. Скуодас».

супрун (3) супрун (4) Супрун (експозиція) Супрун Миколи Супрун Супруни

 

 

 

 

 

 

 

Військовослужбовці мали право писати листи у будь-який вільний час. Іншою була ситуація з бійцями, які потрапили в полон. Не всі військовополонені мали можливість подати звістку про себе. А ті, кому все ж вдавалося це зробити, писали на спеціальних бланках, де лише заповнювали певні рядки чи підкреслювали один із запропонованих варіантів відповіді. В експозиції нашого музею представлений такий лист, рядки з якого пропонуємо переглянути.

Лист на спеціальному бланку військовополоненого Лихопуда Феодосія Семеновича до дружини, 18.08.1942 рік: «Моя дорогая. Я нахожусь в немецком плену. У меня все благополучно, я на работе…». На жаль, подальша доля бійця невідома. Між серпнем і вереснем 1942 року він зник безвісти.

 Лист військовополоненого, Лихопуда Феодосія до дружини Лист військовополоненого, Лихопуда Феодосія, до дружини (2)

 

 

 

Нелегкою і часто трагічною була доля остарбайтерів – людей, яких вивозили на примусові роботи до Німеччини. Відомо, що за період окупації з Пологського району було вивезено більше 8 000 юнаків та дівчат. Їх долі склалися по-різному. З листів дізнаємося про становище цих людей та про їх життя на чужині.

У фондовій колекції краєзнавчого музею є декілька листів остарбайтера Раїси Трусової додому в Пологи із німецького міста Вальсроде. Тут вона працювала на військовому заводі із виготовлення боєприпасів. Ось фрагмент одного із них, 1.10.1942 рік: «… Вот уже пятый месяц, как я нахожусь в Германии, но от вас я не получала ни одного письма и никакой весточки, и я поэтому очень безпокоюсь  и думаю о Вас живы ли Вы, здоровы ли Вы и вообще как Вам там живется…». 18 грудня 1942 року на заводі вибухнув 16-ти кілограмовий снаряд, внаслідок чого загинуло більше 20 чоловік, в тому числі і Рая Трусова.

 Лист Трусової Раїси до родини. Німечина, 1942 р. (1) Лист Трусової Раїси до родини. Німечина, 1942 р. (6) Лист Трусової Раїси до родини. Німечина, 1942 р. (7)

 

 

 

Листоноші приносили в будинки або щастя, або… похоронки. А рідні сподівалися, чекали роками, десятиліттями. І кожну родину ніколи не залишали думки розшукати могилу чоловіка, батька чи брата.

Лист Славного Олексія Федотовича до родини, 05.01.1944 рік: «… с ваших писем я узнал кто у вас был изменником и предателем, то я пишу што пока я жыв буду я им этого ни забуду и никогда не прощу…». Та менше ніж за місяць обірвалося життя  Олексія. Але його рідні про це не знали. Сподівалися. Плекали надію. Розшукували. Лише у 1987 році його сестра отримала офіційну відповідь з Центрального архіву Міністерства оборони СРСР про те, що «..рядовой 131 сп Славный Алексей Федотович, 1917 г.р… умер от ран 2.2.1944 г. Похоронен г. Ленинград Пискаревское кл-ще».

Лист Славного Олексія до родини. 1944 р Славний федот

 

 

 

 

В роки війни пошта була чи не єдиною ниточкою, що пов’язувала фронт із рідними та близькими. У кожному домі, у кожній родині чекали на звістку – солдатський трикутник. Фронтовики також берегли листи з дому – саме вони допомагали їм відважно боротися і виживати.

«Ну, здравствуйте мої любі Варя, Адічок, Ідочка, Юрок. Ви мабуть лічили мене мертвим. Щоденно і перебував у такому стані, а зараз звільнений нашою дорогою Червоною Армією. Був в оточенні у гадів-фашистів, привилась органічна ненависть до них мерзотників… але треба було бачити, як цих «вояк» гнала наша Червона Армія, покидали вони все своє добро, а більша частина попали в полон… ой, скільки прийшлось перетерпіти й побачить, є про що розповідати…».

«…Мої любі, тільки непорушна віра в своє звільнення нашою рідною Армією давала силу жити й терпіти й ждати дня визволення. Твої слова Варя, в першому листі «будь героєм» теж багато мені допомогли, решуче переносив свої й людські страждання… Весь час моїм найбільшим бажанням було одне: щоб не прийшлося Вам бачити й відчути фашиську вонь… Зараз успіхи нашої Славної Чероної Армії величезні – гонять, б’ють їх негідників по всіх напрямах…». Це рядки із листів до родини Рижова Марка Миколайовича. У 1942 році він потрапив  у німецький полон, а після звільнення пройшов майже всю війну (наприкінці 1944 року звільнений у запас через тяжку хворобу). Після повернення додому працював директором Басанської середньої школи, отримав почесне звання «Заслужений вчитель УРСР».

Фронтовий лист Рижова Марка до дружини. 1942 р. (4)

Минає 76 річниця завершення Другої світової війни. Дотепер у багатьох українських родинах дбайливо зберігаються пожовклі, написані олівцем листи з фронту, обпалені, надірвані, напівзотлілі. В цих трикутниках людські історії, які зворушують до глибини душі. В них цілі життя, в них фронтові долі. І ці рядки є лише частинкою з багатьох і багатьох спогадів, що промовляють до нас з минулого. І скільки б не сплило часу, лунатимуть їх голоси як свідчення боротьби, мужності і віри в світле майбутнє.

На дне окопного оврага

Добыл я гильзу из стены.

А в ней — истлевшая бумага,

Письмо, пришедшее с войны.

Должно быть, кто-то перед боем

Смочил графит карандаша

И с перемазанной губою

Писал как думал — не спеша.

Вручал слова бумаге бренной,

Писал, склоняясь к фитилю…

И вот слова сожрало время,

И лишь одно сквозит: «Лю-блю…»

Одно осталось… Но упрямо

Горит сквозь всё, что в жизни есть!..

Что он «лю-бил…»? Отчизну? Маму?

Иль ту, которую?.. Бог весть.

Любил, и всё. Не по приказу.

А по приказу — он в тот раз,

Наверно, встал и умер сразу.

И вот воскрес. Во мне. Сейчас.

(Глеб Горбовский)

Розкажіть про нас своїм друзям:
Приєднуйтесь до нас: