В очікуванні Новорічного дива!

      Новий рік – традиційне і улюблене свято всіх українців. Ми з радістю обираємо для рідних подарунки і неодмінно готуємо найвишуканіші вбрання та страви. Кінострічки «Джентельмены удачи», «Ирония судьбы или с легким паром», «Один удома» вже давно асоціюються з новорічними святами, і ми із великим задоволенням переглядаємо їх знову і знову. Головним атрибутом Новорічного свята є прикрашена ялинка.
       Перший ялинковий декор був призначений для демонстрації достатку, тому новорічні дерева прикрашали палаючими свічками, яблуками і виробами з тіста. А щоби ялинка стала яскравою і сяючою, додавали мішуру, тонкі металеві нитки («канитель»), блискітки. З середини XIX століття запрацювали артілі, які займалися виробництвом гірлянд, ялинкових іграшок зі скла, «дощика». В наш час, для зручності, ялинкові прикраси виготовляють, в основному, з пластику.
       В фондовій колекції Пологівського районного краєзнавчого музею є близько 100 скляних новорічних іграшок. Є вони у формі кульок, бурульок, звірів, Діда Мороза. Снігуроньки, фруктів, овочів тощо.
       Увагу привертають мініатюрні настільні пластмасові ялинки та іграшки. Ці речі передала до музею Вікторія Башинська. Вона згадує як в дитинстві разом з братом прикрашали ялинку, як мама одягала її в костюм сніжинки, а брата в костюм зайчика, як, стоячи на стільчиках, розповідали вірші та отримували за це подарунки від Діда Мороза.
        Невід’ємною частиною новорічних свят були вітальні листівки. У фондах музею є майже 300 вітальних новорічних листівок минулого століття. Зі святом поздоровляли один одного родичі, друзі, колишні одногрупники і товариші по службі. Вітали таким способом близьких, які жили в інших країнах або містах, привітання могло «полетіти» і в сусіднє село. Говорять, що заради таких привітань одна особа на пошті могла придбати одночасно до 30-40 новорічних листівок. Часто у листівки, окрім привітання, намагались вмістити останні новини про родину або запитати про справи.

     Значну частину листівок передав до музею Михайло Шульга. А читати їх одне задоволення:

«Дорогие мама и папа! От души поздравляем Вас с Новым 1988 годом. Желаем успехов в личных делах, улучшения здоровья и мира на земле. Примите от внучек и нас сердечные приветы и горячие поцелуи.
Делимся с Вами своей радостью. Мы переехали в новую квартиру из 2-х комнат. Площадь этих комнат 34 кв. м., большая лоджия, средняя кухня, туалет, ванная. Полы паркетные. Занимаемся обживанием. Будем очень рады, если Вы приедите к нам в гости. До свидания.»

«Дорога т. Маруся! Від усього серця поздоровляємо з наступаючим 1998 роком! Бажаємо щастя, здоров’я і довгих-довгих років життя на радість нам і добрим людям!
Хлопці хворіють, особливо Ілюша. Кашляв дуже сильно вночі, тепер вже не так. Останнім часом затемпературив і охрип Артем.
Передають Вам привіт, все згадують Квітку, вергуни і кавуни. Пам’ять у них хороша, пам’ятають все. Шлють Вам привіт Ваня і Олексій із своїми домочадцями.
Ваня одержав квартиру. На свято поїду в гості, подивлюсь на нове житло. Ваш Мишко.»

      Надходили пологівцям листівки і з таким вітанням:

«Уважаемые Григорий Григорьевич, Надежда Трофимовна! Поздравляем Вас с Новым 1969 годом! Желаем Вам крепкого здоровья, успехов в труде и личной жизни.
Благодарим Вас за примерную службу Вашего сына. Комитет комсомола.»

      Наближаються новорічні свята. Колектив співробітників музею бажає вам яскравої новорічної ялинки, приємних дружніх вітань. Нехай всі новорічні побажання справджуються, а мрії, загадані в новорічну ніч, збуваються.

Вже рік старий за обрії пливе.
Уже й Новий стоїть на виднокрузі.
Хай у Новому буде все нове,
Старі лиш вина, істини і друзі!

1               изображение_viber_2020-12-09_13-35-36

Розкажіть про нас своїм друзям:
Приєднуйтесь до нас: